Pierwsze żagle w sezonie – o czym nie zapomnieć?
Weekend majowy to czas odpoczynku i relaksu. Część ludzi chętnie wykorzysta wolne od pracy dni, aby realizować swoje pasje poza domem i obcować z naturą. Rekreacja na świeżym powietrzu to od zawsze bardzo pożądana forma spędzania wolnego czasu. A jeśli ktoś kocha sporty wodne, takie jak żeglarstwo, to na pewno chętnie odpocznie czarterując jacht, by żeglować wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Jest to świetna forma integracji, ale też prawdziwe wyzwanie! Sternicy, niezależnie od doświadczenia, muszą pamiętać o kilku ważnych sprawach podczas wynajmowania jachtu, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i załogi.
Wchodzimy na jacht – i co dalej?
Odbierając jacht od armatora, jeszcze w porcie, powinniśmy pamiętać o kilku prostych, ale ważnych zasadach. Znajomość tych kilku punktów nie tylko sprawi, że zniwelujemy szansę na nieoczekiwaną awarię podczas rejsu, ale również ułatwi odbiór i zdanie jachtu czarterującemu. Jeśli trochę się postaramy, być może usprawnimy też proces ewentualnych napraw na jachcie!
W takim razie… O czym nie zapomnieć?
- „Uwaga wchodzę! Uwaga schodzę!”
Przed wejściem na jacht należy, w ramach krótkiego szkolenia z bezpieczeństwa, uczulić załogę na fakt, że łódka to nie ląd i trzeba się czegoś trzymać. Jacht znajdujący się na wodzie buja się i przechyla, pod ciężarem wchodzącej lub schodzącej osoby. Uświadomienie załogantów, że pod pokładem może się znajdować ktoś, np. akurat smażąca coś na oleju lub zalewająca herbatę wrzątkiem, pozwoli uniknąć wypadku i poparzenia. Dlatego informowanie się wzajemnie i konsekwentna komunikacja są bardzo istotne.
- Zawleczki i nakrętki, czyli małe, ale ważne.
Co prawda, odpowiedzialność za stan techniczny jachtu powinna leżeć po stronie armatora, ale dobry sternik przed wypłynięciem zawsze sprawdza kilka podstawowych elementów. Szybka, ale dokładna rewizja jachtu, to podstawa bezpiecznego żeglowania.
- Podczas pierwszego spaceru po pokładzie zajmie nam dosłownie chwilę przyjrzenie się relingom, wantom, płetwie sterowej czy sztagownikowi i ich mocowaniom.
- Warto również sprawdzić stan techniczny fałów i kontrafałów, oraz rozwinąć choć na chwilę żagle by sprawdzić, czy nie ma na nich dziur i czy są wszystkie listwy.
- Tak samo istotny jest stan burt, i całego drobnego sprzętu typu easylocki czy kabestany, a także to, co znajduje się pod pokładem.
UWAGA: warto przy odbieraniu jachtu spisać sobie ewentualne usterki i skonsultować je z bosmanem/armatorem w celu ich szybkiej naprawy.
- Środki bezpieczeństwa na jachcie to podstawa. Dla przypomnienia przed nadchodzącym sezonem, na każdym jachcie powinny się znajdować:
– kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej liczbie osób w załodze,
– koło ratunkowe z liną,
– gaśnice proszkowe o łącznej wadze co najmniej 2kg,
– zrywka na silniku oraz apteczka pierwszej pomocy.
Pomyślnych wiatrów żeglarzu!
Pamiętając o powyższych zasadach i dobrych zwyczajach nic nie powinno nam zepsuć wypoczynku. Jeśli tylko pogoda dopisze, mamy receptę na udany i bezpieczny wyjazd. Unikanie niepotrzebnych wypadków oraz współpraca z czarterownią, to wspaniały przykład porządnego żeglarstwa.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.